Marihuana i jej rola w leczeniu raka

Marihuana i jej właściwości lecznicze

Marihuana znana jest głównie jako używka o charakterze narkotycznym. Produkuje się ją z konopi, zrywając pewne części tych roślin, susząc je i napełniając powstałym suszem skręty podobne do papierosów. Konopie indyjskie są źródłem kilkuset związków chemicznych. Za narkotyczne działanie tych roślin odpowiada obecny w nich tetrahydrokannabinol THC. Konopie zawierają też flawonoidy, terpeny i kannabinoidy nie działające jak narkotyk, takie jak kannabidiol CBD. I właśnie on odpowiada za terapeutyczne i prozdrowotne działanie marihuany. Działanie to opiera się na współpracy kannabinoidów dostarczanych organizmowi pod postacią oleju konopnego lub pasty, z receptorami kannabinoidowymi znajdującymi się w mózgu. Kannabinoidy z marihuany zachowują się tak samo jak endokannabinoidy wytwarzane przez nasz organizm. Marihuana nie eliminuje chorób, ale sprawia, że związane z nimi objawy stają się słabsze, a co za tym idzie, życie pacjentów jest łatwiejsze i bardziej zbliżone do życia zdrowych ludzi.

Czy marihuana pomocna w leczeniu raka

Tego, że marihuana jest pomocna w leczeniu raka nie można jeszcze stwierdzić. Istnieją co prawda badania dowodzące, że kannabinoidy zawarte w marihuanie niszczą komórki nowotworowe, ale jest ich za mało, by uznać ją za lek na nowotwory. Nauka od dawna bada wpływ kannabinoidów na stan chorych i rozwój komórek rakowych. Jak dotąd wydaje się, że substancje obecne w marihuanie ograniczają pojawianie się przerzutów u chorych na raka piersi i zmniejszają agresywność tego typu guzów. Kannabinoidy niszczą komórki rakowe, ale jak na razie dowiedziono tego jedynie w warunkach laboratoryjnych, czyli na komórkach wyizolowanych z organizmu.

Marihuana i jej rola w leczeniu raka

Nie można pominąć faktu, że marihuana pełni ważną rolę w leczeniu raka. Chodzi mianowicie o to, że obecne w niej związki chemiczne efektywnie łagodzą dolegliwości bólowe towarzyszące nowotworom. Z marihuany coraz częściej korzysta się w leczeniu paliatywnym. Oprócz tego, kannabinoidy zmniejszają przykre skutki leczenia chemioterapią, takie jak zmęczenie, brak apetytu, kłopoty ze snem, nudności i wymioty.